Dyrektor: Justyna Bartol - Janasek
    Wicedyrektor: Joanna Jarysz



Wycieczka Kraków.....

 Wycieczka do Krakowa, Wieliczki, Ojcowskiego Parku Narodowego i Częstochowy 09.06 – 13.06.2013

Znajomość Ojczyzny, jej historii i kultury to nie tylko książkowa wiedza o niej, ale i szeroko pojęte krajoznawstwo, a przede wszystkim – znajomość miejsc, które stanowią polskie sacrum.  Dlatego stałym elementem kalendarza naszych wydarzeń szkolnych są wycieczki historyczno – kulturowe, dzięki którym uczniowie nie tylko poznają piękne miejsca naszej Ojczyzny, ale również uczą się  troski  o dziedzictwo  własnej przeszłości. Mając na uwadze powyższe cele uczniowie kl. V a, V c , troje uczniów z V b i ośmioro z VI c  uczestniczyło  w pięciodniowej wycieczce do Krakowa, Wieliczki, Ojcowskiego Parku Narodowego i Częstochowy.
 Dla większości dzieci była to już druga  pięciodniowa wycieczka szkolna.W niedzielny słoneczny ranek wyruszyliśmy na południe Polski, by około  godziny 18.00 dotrzeć do miejsca zakwaterowania jakim był Dworek Jurajski w Domaniewicach na Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej. Pięknie położony ośrodek  wśród drzew, w pobliżu lasu, znajduje się  w bliskich odległościach od kluczowych miejsc na Jurze, bowiem Domaniewice leżą na trasie turystycznej wiodącej Szlakiem Orlich Gniazd i Szlakiem Warowni Jurajskich. Wieczór spędziliśmy rekreacyjnie, uczniowie bardziej aktywni na boisku do siatkówki, koszykówki lub piłki nożnej, inni próbowali swych sił w tenisa stołowego. Następnego dnia po śniadaniu wyjechaliśmy do Krakowa - byłej stolicy Polski. Magiczne bijące historią miasto przywitało nas w promieniach słońca.Punktualnie o godz. 11.00 na parkingu przed Wawelem czekał na naszą grupę przewodnik. Pierwsze kroki w Krakowie skierowaliśmy pod Smoczą Jamę nad Wisłą.  W takiej scenerii żywo opowiedziana legenda o smoku wawelskim brzmiała bardzo wiarygodnie. Następnie udaliśmy się do Katedry, gdzie uczestniczyliśmy we wspaniałej lekcji historii. Poznaliśmy dzieje królów spoczywających w Katedrze, a także wiele ciekawostek  dotyczących królewskich rodów. Podziwialiśmy słynny Dzwon Zygmunta, zapoznaliśmy się z jego historią i oczywiście dotykaliśmy serca dzwonu, aby spełniły się nasze życzenia. Byliśmy przy grobach królów i znanych Polaków. Z Wawelu przeszliśmy zabytkowymi ulicami na Stary Rynek. Po drodze obowiązkowy przystanek przy ul. Franciszkańskiej 3, pod sławnym oknem papieskim, a także wizyta w  Collegium Maius, polskiej uczelni z XV wieku. Ważnym punktem w Krakowie był Stary Rynek. Nie obyło się bez zakupów w Sukiennicach, dawnego  miejsca handlu suknem. Pogoda była bardzo sprzyjająca. Termometr na Krakowskim Rynku wskazywał +31 stopni.Po całodziennym zwiedzaniu z żalem żegnaliśmy Kraków, który odcisnął w naszych sercach swój ślad.  Jedna z uczennic  zapewniła, że na pewno zabierze tu kiedyś swoich rodziców.  Wieczorem już nikt nie czuł zmęczenia i wszyscy doskonale bawili się na dyskotece. Dużo emocji dostarczyły wybory miss i mistera wycieczki. Dziewczęta wybierały mistera, a chłopcy miss. Tegoroczną MISS WYCIECZKI  została Dominika Gramza z kl. VI c, a MISTEREM WYCIECZKI jej kolega z klasy -  Damian Rzepka. Jeszcze raz  gratulujemy zwycięstwa!!!        
We wtorek czekała nas wyprawa do Wieliczki, a tam ciąg dalszy niesamowitych wrażeń. Po kopalni oprowadzali nas dwaj przewodnicy, którzy w bardzo interesujący sposób przybliżyli nam dzieje  tego miejsca, pracę górników w dawnych czasach oraz legendy związane z górnictwem. Tak głęboko pod ziemią jeszcze nikt z nas  nie był, a ulewny deszcz nie był w stanie przerwać naszego zwiedzania. Do najpiękniejszych  miejsc należy wykuta w soli i bogato zdobiona Kaplica Błogosławionej Kingi. Właśnie tam zrobiliśmy sobie piękne grupowe zdjęcie.
W kolejnym dniu wycieczki mieliśmy możliwość podziwiania piękna krajobrazu Ojcowskiego Parku Narodowego.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zabytkowego drewnianego obiektu sakralnego – Kaplicy „Na Wodzie”, wzniesionej w 1901 roku nad dwoma brzegami potoku Prądnik. Jak głosi legenda, niezwykłe usytuowanie obiektu wynikało z ominięcia w ten sposób carskiego zakazu budowania "na ziemi ojcowskiej". Poznaliśmy również historię zamku w Pieskowej Skale. Spacerując po Ojcowskim Parku Narodowym, dzieci słuchały opowieści związanych z takimi formami skalnymi jak: Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy, Rękawica i Brama Krakowska.. Wchodziliśmy również do Groty Łokietka, w której według legendy ukrywał się późniejszy król Polski. Idąc wzdłuż Doliny Prądnika uczniowie poszerzyli wiedzę na temat Szlaku Orlich Gniazd i poznali florę i faunę najmniejszego parku w Polsce.
Ostatni wieczór spędziliśmy przy wspólnym ognisku na pieczeniu kiełbasek.
Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy w kierunku Częstochowy, po drodze z krótkim przystankiem przy ruinach zamku w Olsztynie. Jasna Góra była ostatnim punktem programu naszej wycieczki. Szczęście nam dopisało, mogliśmy pomodlić się przy odsłoniętym cudownym obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej. W parku klasztornym podziwialiśmy czternaście rzeźb przedstawiających drogę krzyżowa. 
Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale pełni nowych doświadczeń i wrażeń.

 

 

 





OBORCINCKIE
CENTRUM SPORTU

OBORNICKI
OŚRODEK KULTURY

BIBLIOTEKA
PUBLICZNA

URZĄD
MIEJSKI

BIBLIOTEKA
PEDAGOGICZNA


FACEBOOK